Potulky Jánošíkovým krajom

Tohto roku sme spolu s rodinkou začiatok leta strávili v okolí Terchovej. Počas jedného týždňa som mal možnosť spoznať ju úplne inak ako doteraz. Terchovú som vždy vnímal len ako prejazdný bod na ceste do Malej Fatry. To som vtedy ešte ani len netušil aká Terchová v skutočnosti je. Vedel som, že je to rodisko Juraja Jánošíka, ale tam moje vedomosti končili. Až počas tohto týždňa sa mi podarilo toto mesto a kraj okolo spoznať v úplne inom svetle.

Terchová - Slovensko Terchová - Slovenko

Ako sa uvádza v sprievodcovi, Terchová je typická kopaničiarska obec s veľkým množstvom osád. Práve tieto osady Terchovej sú základom jedinečnosti a krásy tohto kraja a tvoria jeho dušu. Niektoré sa nachádzajú v doline a k iným si zase musíte vyšlapať. Niekedy máte pocit, že ste sa vrátili v čase. Idete si lúkou, pasienkami a zrazu narazíte v kopci na neveľkú osadu tvorenú niekoľkými drevenicami, zasadenými do nádhernej prírody. Len sa tam tak prechádzate vnímate tú atmosféru, ľudí, ktorých tam stretnete pri ich denných povinostiach a nechápate ako tam dokážu žiť v dnešnej dobe. I tak im hĺbke srdca ten ich život tak trochu zavidíte. Súčasne si však uvedomíte krutú pravdu, že takto by ste asi dlho žiť nedokázali.

Terchová - Slovensko Terchová - Slovensko

Vedel som o Terchovej, že je rodiskom Juraja Jánošíka, no nikdy som nemal nejakú predstavu o tom kde presne sa narodil, veď na čo aj. Narodil sa v Terchovej a hotovo. Teraz si už asi vždy predstavím osadu Jánošíkovci, učúpenú v tieni pod kopcom, kde dodnes žijú ľudia a kde sa súčasná moderná doba prejavuje v minimálnej miere ak vôbec. Napriek tomu, že pôvodný Jánošíkov dom už údajne nestojí, určite sa oplatí túto osadu navštíviť .

Terchová - Slovensko

Terchová - Slovensko

 

Po týždni strávenom v tomto kraji som mal chuť  kúpiť si drevenicu v horách a ostať tam žiť. Táto predstava ma však veľmi rýchlo opustila, keď som si uvedomil, že tento, aj keď na pohľad idylický život v lone prírody je síce veľmi pekný a príťažlivý počas týždennej dovolenky, ale inak je tvrdý a náročný. Napriek tomu mi je jasné, že žiadny domáci obyvateľ by ho určite nevymenil za pohodlný a jednoduchý život v meste.

Terchová - Slovensko Terchová - Slovensko

 

 

This entry was posted in Uncategorized and tagged , , , . Bookmark the permalink.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *