Krakow – mesto na Visle

Krakow – poľské mesto na Visle. Tohto roku sme toto historické kráľovské mesto navštívili. Neviem prečo, ale toto mesto si nás získalo možno svojou atmosférou, možno svojou históriou, možno niečím, čo ani sám neviem pomenovať a možno všetkým dokopy. Strávili sme tu štyri necelé dni, a keďže sme stihli za tento krátky čas iba malú „ochutnávku“ Krakowa, tak dúfam, že sa sem ešte niekedy vrátime.

Staré mesto
Srdcom Krakowa je staré mesto so svojimi uličkami, malými obchodíkmi a umelcami. Podľa môjho názoru nie je centrum mesta rozlohou väčšie ako historické centrum Bratislavy. Nad starým mestom bdie majestátne a rozľahlé sídlo poľských kráľov – Wavel. V strede historického centra sa nachádza obrovské stredoveké námestie, ktoré plnilo funkciu hlavného trhu (Rynek Główny) a pre svoju veľkosť si vyslúžilo titul najväčšieho stredovekého námestia v Európe. V súčastnosti tu nájdete množstvo kaviarní a reštaurácii, umelcov a maliarov a veľa veľa turistov, avšak v minulosti, keď toto námestie slúžilo svojmu účelu muselo pôsobiť famózne so všetkými stánkami a tovarom, ktorý tu predávali pokrikujúci obchodníci.  V strede námestia sa nachádza stavba s názvom Sukiennice, v minulosti centrum medzinárodného obchodu, no dnes už len „akási tržnica so suvenírmi. Na námestí nájdete aj Mariánsku baziliku, z ktorej každú hodinu počuť trubača, ktorý po svojom vystúpení ľudom na námestí zakýva. Milá turistická atrakcia. Na okraji starého mesta stojí historická a dodnes funkčná budova jagelovskej univerzity založenej ešte v roku 1364. Keby sme sa pred ňou neocitli v nedeľu, asi by sme nabrali odvahu a išli sa po nej zo zvedavosti prejsť. Nad historickým mestom sa týči majestátne sídlo poľských panovníkov – Wavel. Je to rozsiahly komplex hradných budov a nádvorí s katedrálou. Na prehliadku tohto hradu sa vyberte radšej ráno, pretože poobede sa vám môže stať, rovnako ako sa stalo nám, že lístky na zaujímavé okruhy už budú na daný deň vypredané  a neostane vám nič iné len sa prejsť po exteriéroch tohto komplexu. Určite je tu ešte oveľa viac zaujímavostí, ale my sme sa pri návšteve Krakowa touto časťou skôr nezáväzne prechádzali ako cieľene vyhľadávali zaujímavsti.

 

Krakow - Poľsko

 

Wieliczka – soľná baňa
Návštevu Wieliczky určite netreba obísť ak už sa v Krakowe nachádzate. Wieliczka sa síce nenachádza priamo v Krakowe, avšak dá sa tam dostať žltým krakowským autobusom od hlavnej stanice v Krakowe. Jeho žltá farba je veľmi ľahko identifikovateľným prvkom verejnej dopravy a v situácii kedy máte na prestup iba pár minút práve informácia o jeho žltej farbe zabezpečí, že nebudete musieť čakať na ďalší spoj. Následná obava či budete vedieť, kde máte vystúpiť sa stratí v momente, kedy vás všetok ten dav vynesie z autobusu. Potom chvíľu rozmýšlate, ktorým smerom sa vydať, keďže na dohľad nie je vôbec nič, čo by pripomínalo veľký banský komplex, ale spomínaná sila davu vás strhne a privedie až pred brány banského areálu.

Ťažba soli vo Wieliczke má stáročnú históriu a to od čias kedy ju ľudia ťažili len zo soľných prameňov vyvierajúcich na zemský povrch, až takmer po súčastnosť. Dnes je táto soľná baňa už len turistickou atrakciou plnou umelecký diel a obrovských komôr vytesaných do soli. Prehliadka bane trvá cca 2h a počas nej navštívite nepatrnú, ale za to krásnu časť bane. Okrem kilometrov chodieb uvidíte niekoľko kaplniek, jednu veľkú spoločenskú sálu, reštauráciu, soľné jazerá a veľké množstvo sôch a obrazov vytesaných samotnými banníkmi. Takmer všetky veci v bani sú vyrobené z kamennej soli vyťaženej v bani, vrátane „kryštáľových“ lustrov v miestnostiach a kaplnkách. O jedinečnosti tejto pamiatky svedčí aj fakt, že táto soľná baňa spolu s historickým centrom Krakowa sú súčasťou svetového dedičstva UNESCO.


      
Nástenné obrazy vytesané do soli

_DSC3827_1446-2

Dolu v bani sa nachádza aj reštaurácia s naozaj chutnou a ku podivu aj s cenovo dostupnou ponukou jedál


V bani si možete nakúpiť aj suveníry v jednom z obchodíkov

Kazimierz
Ide o židovskú časť Krakowa.  Na prehliadku tejto štvrte som sa ja osobne veľmi tešil. Priznám sa, že spočiatku ma táto štvrť trochu sklamala, pretože nepôsobila vôbec „židovsky“. Tak nejak, ani neviem prečo, som očákaval veľa synagóg, židovské hviezdy všade kam sa pozriem a kde tu nejaký typický židovský cintorín. Táto švrť sa však nelíši od inej štvrte Krakowa a je možné že pri prechádzke Krakowom si ani nevšimnete, že ste ňou prešli. Napriek prvotnému „sklamaniu“ si ma táto štvrť získala. Ide o štvrť so silnou históriou, plnou ťažkých a smutných ľudských osudov, o ktorých pri prechádzaní rozmýšlate. Odporúčam prechádzku Kazimierzom so sprievodcom. My sme sa úplne náhodou prikmotrili ku skupinke turistov s „free“ prehliadkou, vďaka čomu sme navštívili miesta, ktorých „veľkosť“ by sme bez sprostredkovaných informácii nikdy neocenili. Na prvý pohľad bežné budovy alebo námestia, ktoré by sme pravdepodobne sami nikdy nenašli alebo by sme ich len bez povšimnutia obišli, skrývajú zaujímavé príbehy. Takto sme sa dostali napríklad aj k zachovanej časti múru židovského geta v jednej malej nenápadnej uličke. Napriek tomu, že ide o bývalú židovskú štvrť, nachádza sa tu veľa katolíckých kostolov. V tejto časti stojí aj fabrika Oscara Schindlera. Ak by ste vo vnútri čakali múzeum venované Oscarovi Schindlerovi a exponátom jeho fabriky, ktorá vyrábala smaltový riad, asi by ste boli sklamaní. Fabrika slúži ako múzeum s expozíciou venovenej okupácii Poľska v rokoch 1938-45 a určite vám ju odporúčam navštíviť.

 

Krakow - Poľsko

Krakow - Poľsko

 

 

Viac fotografií z Krakova nájdete tu.

This entry was posted in Uncategorized and tagged , , . Bookmark the permalink.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *