Holandsko – krajina nielen veterných mlynov

Tento článok som sa chystal napísať už veľmi dávno, no až teraz som si naň našiel čas. Minulý rok koncom leta som sa vybral do Holandska, kde som strávil týždeň, počas, ktorého som navštívil niekoľko miest. Dovtedy bolo pre mňa osobne Holandsko len krajinov tulipánov a veterných mlynov, no po príchode som zistil, že je tam toho oveľa viac.

_DSC7380

typický symbol Holandska

Vedel som o Holandsku, že bicykel tam má významné miesto v doprave, ale to, čo som videl som naozaj nečakal. Isteže Holanďania majú aj autá, ale tie majú podľa mňa len preto, že sa to patrí, prípadne sú to možno len makety na chodníkoch :). Ak by sa s bicyklom dalo lietať, použili by ho aj na lietanie. Už od skorého rána vidno ľudí premávať sa na bicykloch, či už do práce, alebo voziť deti do školy a škôlky. Niektoré bicykle sú také sofistikovanejšie – na vozenie detí – s takým fúrikom v prednej časti bicykla, v ktorom je miesto pre dve deti a ako humorne poznamenala moja manželka “pôsobí to, akoby si ich kúpili v obchode a teraz si ich v tej káričke nesú domov”. Vozia sa tam na všetkom, čo má dve kolesá, pokiaľ to ide a je jedno či je to nablýskané od novoty, alebo sa z toho práši hrdza. Vidieť tam horský bike je podobná rarita ako černocha na Severnom póle, ale potom som pochopil, že čo by tam s ním aj robili. Jediné miesta, kde sa šlape do kopca nájdete, keď vychádzate na most, čo sme si aj sami odskúšali. Vrcholom bolo keď som videl reklamu banky, ktorá dávala k účtu bicykel. Ich  mestské cyklistické cestičky sú budované s rovnakou precíznosťou ako tie pre autá. Cyklisti tam majú vlastné pruhy, značky a aj semafóry. O niečom takomto môžeme na Slovensku len snívať.

 

Untitled_Panorama4

bicykel má v Holandsku nezastupiteľné miesto v doprave

Veterných mlynov majú Holanďania tiež dostatok. Pôvodne sa v Holandsku nachádzali tisíce veterných mlynov no zachovala sa ich tam len menšia časť z pôvodného počtu, no i napriek tomu ich tu nájdete na každom kroku. Neviem prečo som si myslel, že mlyny slúžili na mletie, ale to nebol v tejto krajine ich pôvodný účel. Samozrejme, niektoré slúžili aj na spracovanie obilia, no podstatná časť z nich sa používala ako vodné čerpadlá na prečerpávnie vody a jej usmerňovanie do kanálov, čím vysúšali krajinu. V súčastnosti sa mlyny generačne dedia a mnohé z nich slúžia súčasným majiteľom ako “víkendové chaty”.

Holanďania sú aj majstri vo výrobe syrov. Ako som sa dozvedel majú 3 tzv. “syrové mestá”. Gouda, Edam (u nás je syr z tohto mesta známy pod názvom Eidam) a Alkmaar. Ide o mestá, v ktorých sa až do dnešného dňa konajú 1x v týždni syrové trhy. Na námestie sa navozia veľké syrové bochníky, s ktorými sa následne obchoduje. Kupujúci a predávajúci si zaujímavým spôsobom tľapkajú ruky spolu s ponukou ceny až dovtedy,  kým sa nedohodnú na cene, čo spečatia potrasením si rúk. V súčastnosti je to už len turistická atrakcia, ako pripomienka minulosti, aj keď syry a iné pamiatky z Holandska si môžete kúpiť v stánkoch, ktoré sú súčasťou týchto trhov.

syry nájdete v Holandsku na každom rohu

Ak by sa ma niekto spýtal, či mu neviem poradiť v oblasti realizácie integrovanej dopravy, určite by som ho poslal do Holandska. Stačí mať jednu kartu, tú si nabiť peňažným kreditom a potom sa už len voziť vlakom, autobusom, metrom, električkou kdekoľvek v Holandsku bez toho, aby ste museli riešiť situáciu s nákupom lístkov.

Holandsko je zaujímavá krajina, ktorá okrem svojich typických veterných mlynov vie ponúknuť návštevníkovi aj veľa iných vecí, ktoré stojí za to vidieť.

This entry was posted in Uncategorized and tagged , , , , . Bookmark the permalink.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *