Hlboká cesta – pokojné miesto uprostred mesta

V centre Bratislavy nad Pražskou ulicou, v blízkosti Hlavnej železničnej stanice sa nachádza pred okolitým ruchom mesta dobre ukryté pozoruhodné miesto. Je to miesto, ktoré má nielen duchovnú, ale aj historickú hodnotu, miesto plné pokoja. Ľudia sa tu zvyknú počas dňa len tak zastaviť a stráviť tu pár minút svojho dňa. Týmto miestom je areál s lurdskou jaskyňou Panny Márie na Hlbokej ceste.

 

Napriek svojej polohe v rušnom centre mesta tu má človek pocit, že sa nachádza ďaleko od všetkého toho zhonu a stresu, ktoré sú vedľajším produktom súčasného životného štýlu. Tu na Hlbokej sa dá zastaviť, vypnúť a len tak sedieť a vnímať ten úžasný pokoj, ktorého je na tomto mieste dostatok pre každého.

pano

 

História lurdskej jaskyne je zaujímavá, keďže jej vznik je vedľajším produktom inej činnosti. Pôvodne bol na tomto mieste kameňolom, ktorý slúžil ako zdroj stavebného materiálu pre stavby v okolí. Je až paradoxom, že toto miesto sa v minulosti otriasalo v základoch v dôsledku dolovania kameňov z hory a dnes sem ľudia utekajú za tichom, v ktorom sa môžu modliť, rozmýšlať, alebo len tak bezmyšlienkovito sedieť. Túto premenu má na “rováši” grófka Gabriela Szapáry, ktorá nechala kameňolom pretvoriť s pomocou tunajších veriacich a lurdská jaskyňa bola vysvätená dňa 15.9.1892.

_DSC3274_904

 

Ľudia postupom času začali na tomto mieste z vďačnosti za vypočuté prosby umiesňovať ďakovné tabuľky. Dnes sa ich tu nachádza viac ako 4000 kusov a stále pribúdajú, aj keď už nie v takom počte ako kedysi. Predstava, že sa na tomto mieste stretáva toľko ľudských osudov pobáda k zamysleniu nad jednotlivými príbehmi ukrytými za každou z týchto ďakovných tabuliek. Nájdete tu tabuľky z rôznych období a od ľudí z rôznych národností. Je to miesto, ktoré sa určite oplatí navštíviť a nachvíľu sa tu zastaviť a aj “zastaviť”.

This entry was posted in Uncategorized and tagged , . Bookmark the permalink.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *